Ostatnia wola

Zwykle chcemy decydować o sobie aż do ostatniej chwili w życiu. A nawet trochę dłużej, ponieważ często planujemy własny pochówek, przekazując bliskim osobom, jaka jest nasza wola w tej kwestii. Jeżeli nie czujemy potrzeby, czy wręcz odczuwamy niechęć do formuły pogrzebu kościelnego, szukajmy bardziej pasujących do nas rozwiązań.

Plusy świeckiego pogrzebu:

+ zapewniasz bliskim ceremonię, podczas której będą się mogli z Tobą pożegnać w osobisty sposób, np. dzieląc się wspólnymi wspomnieniami, czytając wiersz, czy grając Twoją ulubioną piosenkę

+ w wielu wypadkach masz wybór miejsca pochówku 

+ możesz przygotować ostatnie słowa w formie listu lub nagrania wideo, które usłyszą/obejrzą uczestnicy ceremonii pożegnania

+ nikt nie będzie robił problemów, jeżeli zdecydujesz się na kremację

+ osoby organizujące pogrzeb nie będą musiały uiścić księdzu „cołaski” za wyklepanie nad Twoim grobem standardowych, anonimowych formułek

Ostatnio proboszczowie lubią straszyć apostatów jedną z konsekwencji wystąpienia z kościoła, a mianowicie brakiem katolickiego pochówku.  Formułowana w ten sposób informacja, wydaje się nas ostrzegać przed czymś przykrym, gdy w rzeczywistości dla wielu z nas nie ma minusów.  Wręcz przeciwnie, osoby pragnące rozstać się z kościołem, nieobecność księdza na pogrzebie uważają za dodatkową zaletę. Brak katolickiego pochówku to nic innego jak pogrzeb bez mszy i księdza. Mogą go zorganizować bliscy przy pomocy pracowników domu pogrzebowego. Dużym wsparciem bywa mistrz ceremonii pogrzebowej, który poprowadzi uroczystość, doradzi w kwestiach organizacyjnych i pomoże żałobnikom napisać przemowy.

Świeckie uroczystości odbywają się w przygotowanych do ceremonii salach domu pogrzebowego. Żałobnicy mogą zrealizować ostatnią wolę zmarłej osoby, jeśli miała konkretne życzenia.  Czasem jest to wspólne wysłuchanie ulubionej piosenki, odczytanie pożegnalnego listu zostawionego dla bliskich lub prezentacja zdjęć z życia osoby zmarłej.  Jest też czas dla rodziny i znajomych, by podzielili się wspomnieniami albo odczytali mowę pożegnalną. Trudno o bardziej osobistą, szczerą i wzruszającą uroczystość.

Z domu pogrzebowego kondukt podąża na cmentarz dokładnie tak jak, podążałby z kościoła w przypadku katolickiego pogrzebu. 

Czy musimy wybrać pochówek na cmentarzu komunalnym? Niekoniecznie.  Art. 8 ust. 2, 3 i 4 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych określa okoliczności chowania niekatolików na parafialnym cmentarzu: 

„2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących.

3. Zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza.

4. Prawo to służy, obok osoby określonej w ust. 3, także jej bliskim, to jest małżonkowi, wstępnym, zstępnym, rodzeństwu i przysposobionym.” 

A zatem, jeśli mieliśmy już zarezerwowaną kwaterę na cmentarzu, zanim zdecydowaliśmy się na pogrzeb świecki, a także w przypadku gdy po prostu chcemy być pochowani w grobie rodowym mieszczącym się na katolickim cmentarzu, mamy prawo zdecydować się tam na świecki pochówek.  

Więcej o świeckich pogrzebach przeczytasz w tym artykule:   https://natemat.pl/243431,tak-wyglada-swiecki-pogrzeb-decyduje-sie-na-niego-coraz-wiecej-polakow

A o pracy mistrzyni ceremonii pogrzebowej dowiesz z tego programu:  https://www.youtube.com/watch?v=ligTjXgUo4Q

__________

Czytaj dalej: